Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu web sitelerini belirlenmiş SEO yöntemlerini kullanıp arama motorlarının algoritmalarına uygun hale getirerek arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarma işlemidir. SEO Kelimesi ingilizce Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılması ile elde edilmiş bir internet terimidir. SEO Türkçe'ye çevrildiğinde Arama Motoru Optimizasyonu şeklinde çevrilir.

Google, Yandex, Bing gibi arama motorları internette yapılan aramaları listelemek için bir algoritma yapısı kullanırlar. Her arama motorunun algoritmik yapısı birbirinden farklıdır. Örneğin Google birden fazla algoritma ile arama sonuçlarını listelerken Yandex Matrix ismini verdiği bir algoritma ile arama sonuçlarını listeler.

Algoritmalar bir nevi bir bilgisayar programıdır. Aradığınız kelimeleri tüm web sitelerinde tarayarak size sorunuzun yanıtını ayrıştırarak sunan bir bilgisayar programıdır.

SEO İşlemleri Nelerdir?

Arama Motoru Optimizasyonu için kullanılan yöntemler ve yapılan işlemler vardır. Bunların bütününe SEO denir.

SEO İşlemleri iki ana kategoride değerlendirilir.

 1. Site içi SEO Çalışmaları
 2. Site dışı SEO Çalışmaları

Site içi SEO : Arama motorları için geliştirilen algoritmaların siteyi daha iyi tanıması, daha iyi taraması için bir web sitesi üzerinde yapılan çalışmalar site içi SEO çalışmaları kapsamına girmektedir. Site içinde yapılan SEO çalışmaları arama motorlarının siteyi taramasını kolaylaştırdığı gibi arama motorları için daha anlamlı hale getiren bir çalışmadır.

Site dışı SEO : Bu konuda akla gelen ilk site dışı SEO yöntemi olarak backlink gelmektedir. Backlink web sitesi ile bağı olmayan ancak web sitesine link çıkışı yapan sitelerin sağladığı hizmettir. Bu konuda SEO uzmanları kaliteli, ziyaretçi sayısı yüksek, tam anlamıyla site içi SEO çalışmaları yapılmış ve özgün olan sitelerden backlink hizmeti satın alırlar.

Başlıca Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

Arama Motoru Optimizasyonu için yapılan SEO yöntemleri arasında yanlış yapılan çalışmalar sitenin arama motorlarında yükselmesine değil aksine gerilemesine ve hatta sitenin arama motorları tarafından spam statüsüne alınmasına neden olur.

Başlıca yapılan SEO hatalarından bazıları şöyledir ;

 • Yanlış anahtar kelime seçiminin yapılması
 • Site başlığının yanlış belirlenmesi
 • Javascript menü ve öğelerin kullanılması
 • Dijital içeriklerin güncel olmaması
 • Aşırı ve dikkatsiz backlink alınması

Mutlak Fayda Sağlayan SEO Çalışmaları Nelerdir?

Arama Motoru Optimizasyonu için birçok SEO Uzmanı veya SEO Danışmanlığı hizmeti veren kişilerle, firmalarla, ajanslarla çalışılabilir. SEO konusunda biraz bilgi sahibi olanlarında SEO çalışmaları yapması mümkündür ancak bu konuda uzmanların mutlak fayda sağlayan yöntemlerin kullanılması tehlike arz eden yöntemlerin ise kullanılmaması konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar.

Mutlak fayda sağlayan SEO çalışmalarından bazıları ise şöyledir ;

 • Özgün içerikler ile sitenin güncel tutulması,
 • İçerik kadar kullanılan konu içi resim ve videolarında özgün olması,
 • Mobil uyumlu tema kullanılması, Responsive bir başka tabir ile duyarlı tema kulanılması,
 • Site içi dolaşımın ve gezinmenin kolaylaştırılması,
 • Yükselmek istenilen anahtar kelimelerin özgün içerikler içerisinde kalın (bold) veya italik olarak belirtilmesi,
 • Site hızının arttırılması ve site hızını yavaşlatan öğelerin kaldırılması,
 • 404 Hata sayfalarının aktif olan diğer sayfalara yönlendirilmesi,
 • HTTPS bağlantısı (güvenlik) sertifikasının kullanılması,

Yukarıda bahsi geçen ve fayda sağlayan maddelere daha birçok madde eklenebilir ancak bir çok SEO çalışmaları bir uzman tarafından yapılmalıdır.

 TAKİP İÇİN LÜTFEN SAYFAMIZI BEĞENİN


17.7.2017 10:40:01
606