Boncuklu Yazma Oyaları

Yazma tülbenttin renklendirilmiş halidir. Binlerce çeşit renk ve deseni olan yazmaları iğne oyası, mil oyası, mekik, firkete oyası, boncuklu oyalarla kenarları süslenir, yazmaların tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Modelleri kenar örnekleri değişerek her yıl yeniden trend olan yazma oyaları günümüzde de popülisttesin devam etmektedir. Yüz yıllardır hanımların başlarını süsleyen yazma oyaları çeyizlerin olmazsa olmazlarıdır. Eski yıllardaki yazmalar daha küçük basit desenli boyanırken artık daha fazla renkli ve karışık desenli yazmalar üretilmektedir.

Boncuklu Yazma Oyaları

Yazmaları boncuklarla süslenerek çok daha güzel olmaktadır. İğne oyası, mil olası, firkete oyası yaparken boncuk takılması ile yapılır. Boncuklar mil oyası yaparken ipe çizilerek desene göre örülür. İğne oyası yaparken boncuklar tek tek düğümlerin arasına yerleştirilir firkete örekende boncuklar önce ipe dizilir ve firkete ile örerken belirli aralıklarla boncuklar takılır. Kum boncuk, inci, pul, taş boncuk, plastik çiçeklerin üzerinde taç olan boncuklarla yapılmaktadır. Boncuklu yapılan yazma oyaları çok daha basit ve kısa sürede yapılmakta ve çok daha gösterişli olmaktadır.

Boncuklu yazmalardaki boncuklar yazmanın uçlarına doğru bir ağırlık yapmaktadır bu ağırlık yazmanın iğnesiz bozulmadan başta durmasını sağlamaktadır. Hanımlar başlarına dolayarak örttükleri yazmalar öyle kalmaktadır. Bu tarz örtüş şekli doğu kültüründe oldukça yaygındır. Boncukların kaliteli boncuk olmasına dikkat etmek gerekir. Yıkarken de elde uygun bir eşarp şampuanı ile yıkanmalı suda bırakılmalı asla makineye atılmalıdır. Mümkünse kuru temizleme yaptırmak daha garantili olur.

Mil Oyası Yazma Modelleri

Mil oyası yazma oyaları polyester iplerle renkli ya da tek renk boncuklu olarak yapılabilir. Tek tek çiçek motiflerini birleştirilerek yapılabileceği gibi sıra sıra da yapılabilir. İğne oyası ile birlikte de yapılabilir. Yazmanın desenleriyle uygun modelde ve yazmanın içindeki renklerin bire bir benzerleri ile yapılır. Polyester iplerin bütün yazmalarla uyum sağlaması için renk seçenekleri oldukça fazladır. Birkaç renk bir yazmanın kenarında kullanılabilir. Polyester ipler iki katlı ve de üç katlı olmak üzere iki çeşidi vardır. Kişi inceliğini kendi zevkine ve modele uyumlu oluşuna göre seçebilir. Mil oyalarının yapılışı diğer yazma oyaları yapılışına göre daha kısa sürede yapılmaktadır.

Bütün hanımların dolaplarında birçok oyalı yazmaları bulunmaktadır. Yazmalar hanımlar arasında en çok kullanılan başörtüsüdür. Kullanımı diğer başörtülerine göre oldukça kolaydır. Ev işi, yemek yaparken bile hanımlar yazmaları kullanmaktadır. Türk kültüründe fazlasıyla yer eden yazmalar birçok şiir, film ve şarkı sözünde de kullanılmıştır. Türkan Şoray’ın Selvi boylum al yazmalım filmi gibiTAKİP İÇİN LÜTFEN SAYFAMIZI BEĞENİN


17.7.2017 10:41:04
2330