Güneş Paneli Fiyatları Hangi Özelliklerden Etkilenir

Güneş panelleri güneş enerjisi sistemlerinin en önemli parçalarıdır. Paneller özelliklerine göre güneş enerjisi sisteminin çalışmasını etkiler. Güneş paneli fiyatları sahip oldukları özelliklere göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda alınan verimi ve çalışma ömrünü de etkiler bu özellikler. Güneş paneli fiyatları için en önemli olan özellikler güneş panelinin kaç kw üretebildiği, güneş panellinin üretildiği malzeme ve güneş panelinin kalitesidir.

Güneş Paneli İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

Hangi güneş paneline ihtiyacınız olduğuna karar verirken dikkate almanız gereken birçok nokta var. Güneş paneli fiyatları bu noktalar arasında en sonda geliyor. Elbette herkes bütçesine uygun hareket etmeye çalışır. Ancak güneş paneli seçiminde ilk etapta ucuzunu tercih ederek daha sonra kendinize daha fazla masraf çıkartabilirsiniz.

Güneş Paneli seçerken ilk yapmanız gereken şey kaç kW elektriğe ihtiyacınız olduğunu hesaplamaktır. Güneş paneli fiyatları ürettikleri kW’a göre değişkenlik gösterir. İhtiyacınız olan elektriği hesapladıktan sonra hangi materyalden yapılan güneş panelinin sizin için daha uygun olduğunu incelemeniz gerekir. En sık kullanılan güneş paneli materyalleri monokristal paneller ve polikristal panellerdir. Bu iki materyalin arasındaki başlıca farklar monokristal panellerin daha pahalı ama aynı zamanda daha verimli olmaları. Polikristal paneller ise monokristal panellere göre daha uygundur ancak aynı zamanda verimleri de biraz daha düşüktür. Ancak bu iki panel çeşidi arasındaki verim farkı o kadar azdır ki en sık tercih edilen güneş paneli türü polikristal panellerdir. Yani güneş paneli fiyatları için en belirleyici unsurlardan biri olan materyal seçimi tamamen sizin tercihinize kalıyor, aradaki hesabı iyi yapmanız gerekir.

Materyal ve kW konularını dikkate aldıktan sonra güneş paneli seçiminizde çok önemli olan tek bir nokta kalıyor, tercih ettiğiniz güneş panelinin kalitesi. Her ürün için olduğu gibi güneş panelleri içinde kaliteli ve kalitesiz birçok seçenek bulunuyor piyasada. Aralarındaki fiyat farkı oldukça büyük olabilir ancak kalitesiz bir güneş panelinin size kazandıracağından çok kayıp ettireceği şey vardır. Bunun en basit örneği ise kaliteli güneş panellerinin yaklaşık olarak 25 yıllık ömürlerinin olması ancak kalitesiz güneş panellerinin bu konuda belirsiz olması. Eğer kaliteli güneş panellerini tercih ederseniz uzun yıllar sorunsuz kullanabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Sistemleri Nasıl Çalışır

Güneş enerjisi sistemini ihtiyacınız olan her alana kurabilirsiniz ev, işyeri ya da tarla. Güneş enerjisi sistemlerinin oldukça basit bir çalışma sistemi vardır. Yukarıda bahsi geçen paneller vasıtası ile güneşten gelen ışınlardaki enerji elektriğe çevrilir. Güneş tükenmeyen bir enerji kaynağı olduğu için sürekli ve ucuza elektrik üretir. Sizin için ucuz elektrik ürettiği gibi doğamızı da gereksiz kirlilikten korur.

 TAKİP İÇİN LÜTFEN SAYFAMIZI BEĞENİN


17.7.2017 10:42:17
925