SATILIK ARSA FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

Arsa satın alırken bulundukları konuma göre fiyat farkı gözlemlenir. Ciddi fiyat farkının görülmesindeki en önemli neden arsanın konumu ve çevresel koşullarıdır. Bitki ve sebze yetiştirmeye ya da bina yapmaya elverişli arsaların fiyatları daha fazladır. Emlakçıya gerek duymadan sahibinden satılık arsa ilanlarını değerlendirirken mutlaka arsa sahibi görüşüp bilgi almalısınız. Aracısız daha ucuza alabileceğiniz sahibinden satılık arsa fiyatlarını etkileyen etmenler arasında arsanın komşuları, ulaşımı, ana caddeye olan uzaklığı ve arsanın topografyası gibi birçok etmen yer alır. Arsanın merkeze olan uzaklığı özellikle üzerine bina yapılacaksa oldukça önemlidir. Sanayi elektriği imkanı, elektrik su hatları, kanalizasyon durumu da fiyatın belirlenmesini sağlar. Toplu konut ya da iş merkezi yapılacak olan arazi bakarken arazinin sadece bugünkü durumu değil gelecek yıllarda olası yaşanacak değişimler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sahibinden satılık arsa ilanlarının doğru olup olmadığını anlamak için öncelikle arsa sahibi ile görüşülmelidir. Tapu dairesinden arsanın tapusunun kime gerçekte kime ait olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Arsanın büyüklüğü ve hangi amaçla kullanıma uygun olduğunu tespit edin. Arsanın imar durumuna bakarak üzerinde kaçak yapılaşmaya ait bir binanın bulunup bulunmadığını öğrenmeniz ileri de sorun yaşamamanız açısından gereklidir. Arazinin düz ve eğimsiz olması bina yapımı ve tarım yapılırken size büyük fayda sağlar. Yola bakan cephe uzunluğunun fazla olması, dağ ve deniz manzarasının olması size avantaj sağlar. Ayrıca zeminin kullanımına, toprağın tarıma elverişli olmasına ve zemin yapısının deprem kuşağında olmaması gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

Tarım Arazisi Olarak Kullanılan Arsanın Özellikleri

Bitki ve sebze yetiştirmek amacıyla sahibinden satılık arsa almak isteyen kişiler öncelikle arsa sahibinden toprağın tarıma elverişli olup olmadığını öğrenmeli ve toprak analizi yaptırmalıdır. Zeminin düz olması zeytinlik, sera, çiftlik, tarla, bağ ve bahçe olarak kullanılacak olan arsa için önemlidir. Ayrıca yakın çevresinde akarsu yatağının olması size tarımda sulama yaparken büyük kolaylık sağlayacaktır. Su artezyeni ve elektrik trafosunun olması önemlidir.

Kullanım Amacına Göre Arsa Çeşitleri

Arsa almadan önce hangi amaçla kullanılacağına karar verilmelidir. Tarım yapmak amacıyla kullanılacak olan arsalar şehir merkezinden uzak olması sorun yaratmazken bina yapımı için alınacak olan arsaların mutlaka şehir merkezine, caddeye ve metro ve otobüs duraklarına yakın olması gereklidir. Muhtelif ve imarlı arsa, sanayi imarlı arsa, konut ve ticari amaçlı arsa, tarım yapma, villa yapma, sağlık, eğitim ve spor tesisi yapma, maden ocağı açma ya da özel olarak kullanmak amacıyla istediğiniz özelliklerde arsa çeşidi bulabilirsiniz.

 TAKİP İÇİN LÜTFEN SAYFAMIZI BEĞENİN


1.3.2018 13:26:59
1164