Zayıflamak İçin Diyetisyene İhtiyacımız Var mı?

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri yanlış beslenme nedeniyle karşımıza çıkan, aşrı kilolu olma durumu ‘Obezite ‘ dir. Yanlış beslenme sonrası alınan kilolar ise ilerleyen süreçte kişinin çok ciddi sağlık sorunları yaşamasına sebep oluyor. Bir başka sorun ise kilo alan kişinin yanlış diyetlerle zayıflamaya çalışmasıdır.

Peki! Doğru bir zayıflama programı için neler yapmalıyız?

 

Uzman Diyetisyen Sena Bilgin Başak, kilolu kişilerin sağlıklı bir şekilde zayıflaması için mutlaka profesyonel bir destek alması gerektiğini belirterek, yanlış yapılan diyetlerin kilo kadar kişiye zarar verebileceğini söyledi.

Uz. Diyetisyen Sena Bilgin Başak, “ Kilo alan kişilerin çoğu zaman kulaktan dolma bilgiler ve buna bağlı olarak kendine uygun olmayan yanlış diyetlerle zayıflamaya çalışırken aslında çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğunun altını çizerek, bu süreçte mutlaka bir diyetisyen eşliğinde bir program hazırlanmasının daha uygun olacağını ifade etti.

İnsanlar, diyete ve diyetisyene en çok kilo vermeye çalışırken ihtiyaç duyarlar. Peki, böyle mi olması gerekir? Yani diyetisyene danışmak için aşırı kilolara ulaşmak mı gerekir? Hayır! Aslında diyetisyen bir problem çözücü değil, bir eğitimci olmalıdır. Diyetisyenlik, hastalık başa gelince değil, sağlıkta danışılacak bir kurumdur. Diyetisyene danışmak için de bir şeker hastası, bir kalp hastası, bir tansiyon hastası, bir obez olmayı beklemeyin. Diyetisyene sağlıklı günlerinizde danışın. Sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edin “ dedi.

Peki diyetisyene danışmadan kendiniz diyet yapabilir misiniz? Belki yaparsınız. Ancak bu sizin için en uygun diyet olmayabilir. Çünkü gerçek diyetisyen kişiye özel diyet programı hazırlarken; kişinin yaşı, cinsiyeti, hastalıkları, kullandığı ilaçlar, kan değerleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyi ve daha birçok kıstasa göre yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamayı amaçlar.  Diyetisyen bunun eğitimini almıştır. Bazı kan değerleri ve hastalıklar kilo vermeye engel olur. Bazı ilaçlar bazı besinlerle etkileşime girer. Diyetisyen bu durumları değerlendirir ve bunun neticesinde kişiye özel bir beslenme planı oluşturur. Diyetisyene gitmeye vaktiniz yoksa online diyet programlarını değerlendirin. Zayıflama yolculuğunun başında mutlaka bir diyetisyenden destek isteyin.TAKİP İÇİN LÜTFEN SAYFAMIZI BEĞENİN


10/26/2018 5:53:48 PM
554